Zopár faktov o vode a jej tvrdosti
Prítomnosť vápnika (Ca2+) a magnézia/horčíku (Mg2+) vo vode sa vo všeobecnosti nazýva a. Celková mineralizácia vody sa stanovuje vážením úsušku pri teplote 105 °C. Nad hodnotu 200 mg/l sa voda považuje za minerálnu.
Tvrdosť vody sa udáva sa v miligramoch na liter alebo v stupňoch tvrdosti. Tiež sa udáva ekvivalentom 1 mg Ca2+ v 1 litre vody (1 mmol/l). Klasifikácia vody podľa obsahu Ca a Mg je uvedená v tabuľke.
Ako môžete vidieť na mape, v oblasti, kde je tvrdá voda, žije asi 75% obyvateľov Slovenska.
Najbežnejšie jednotky tvrdosti vody sú mmol/l, nemecké stupne tvrdosti °dH a ppm. V laboratórnych rozboroch vody sa tvrdosť vody uvádza v mmol/l. V technických špecifikáciach prístrojov sa však používa najmä °dH a ppm. Nižšie uvedená prevodová tabuľka tvrdosti Vám pomôže tieto jednotky navzájom skonvertovať.
Napr. 1 mmol/l je 5,60 °dH alebo 100,00 ppm.
.Zopár zaujímavostí a faktov o vode:
- Približne 70% až 75% ľudského tela je voda.
- Pri narodení predstavuje voda až 80% telesnej hmotnosti dojčat.
- Zdravý človek by mal vypiť minimálne 2 až 3 litre vody denne.
- Aj čistou vodou sa dá intoxikovať, a to pri rýchlom vypíti príliš veľkého množstva vody. K intoxikácií dochádza v momente, keď voda zriedi hladinu sodíka v krvnom riečisku, čo spôsobuje nerovnováhu vody v mozgu. K intoxikácii vodou dochádza najčastejšie počas intenzívneho športového výkonu.
- V potrave je taktiež obsiahnutá voda, ktorá malým dielom pomáha k dennej odporúčanej spotrebe vody.
- Nealkoholické nápoje ako káva a čaj, ktoré sú tvorené hlavne z vody by sa nemali rátať do denného množstva pitného režimu, pretože obsahujú kofeín, ktorý pôsobí ako mierne diuretikum, ktoré bráno vode v cestovaní do nevyhnutných miest v tele.
- Čistá voda (zložená výhradne z atómov vodíka a kyslíka) má neutrálne pH=7, ktoré nie je ani kyslé, ani zásadité.
- Voda dokáže rozpustiť viac látok, než akákoľvek iná kvapalina. Voda so sebou nesie chemikálie, minerály, či iné živiny.
- Približne 70% až 75% zemského povrchu je pokryté vodou.
- Pod zemou je uložené oveľa väčšie množstvo sladkej (pitnej) vody ako na jej povrchu.
- Celkové množstvo vody na Zemi predstavuje približne 326 miliónov kubických kilometrov vody. Z tohto množstva môžeme pre pitie využiť približne 3 %, ktoré sú v najväčšej miere uložené v sladkovodných podzemných vodách, jazerách a riekach.
- V čase, keď človek pociťuje smäd, jeho telo stratilo už cca 1% vody.
- Hmotnosť, ktorú človek stráca bezprostredne po intenzívnej fyzickej aktivite, je váha spotrebovanej vody, nie tuku.
- Dva poháre vody ihneď po prebudení významne podporujú funkciu vnútorných orgánov.
- Jeden pohár vody 30 minút pred jedlom prospieva tráveniu.
- Jeden pohár vody pred kúpeľom znižuje krvný tlak.
- Jeden pohár vody pred spaním predchádza často sa vyskytujúcemu srdcovému záchvatu a rovnako predchádza aj krvácaniu do mozgu počas spánku.