Chlór vo vode

Chlór sa v minulom storočí začal pridávať do vody kvôli dezinfekcii. Faktom je, že v tej dobe to bola naozaj najjednoduchšia a najúčinnejšia forma dezinfekcie. Dnes, po dlhých rokoch a výskumoch, je už všeobecne známym faktom, že chlórovaná voda vôbec nie je zdraviu prospešná, dokonca chlór dokáže výrazne negatívne ovplyvniť zdravotný stav človeka.

V malom množstve je chlór pre zdravie neškodný, avšak problém nastáva pri zlúčení s inými látkami, ktoré sa vo vode bežne vyskytujú. Následkom toho sa začína chlór správať veľmi toxicky a zapríčiňuje vznik a zhoršenie stavu viacerých ochorení, ako astma, ekzémy, ale aj srdcové choroby, navyše ide o karcinogénne látky. Pri ľuďoch s citlivou pokožkou chlór spôsobuje zhoršenie stavu rôznych kožných problémov.

Obsah podstránky

Vplyv chlóru na zdravie

Obsah voľného chlóru v pitnej vode by podľa nariadenia vlády SR nemal presiahnuť stanovený limit 0,3 mg/l. Nie vždy je však táto norma dodržaná, aj napriek tomu, že nám dokáže vysoká koncentrácia chlóru vo vode uškodiť. Ďalšími látkami, ktoré do vody spolu s chlórom putujú sú vedľajšie dezinfekčné produkty.

Reakciami chlóru s ostatnými organickými látkami sa z vody stáva tekutina, ktorá je zdraviu škodlivá.

To, či hodnota chlóru vo vašej vode nepresahuje stanovený limit, či už ide o vodu z vlastného zdroja (studňa, vrt) alebo z obecného vodovodu, môžete zistiť prostredníctvom rozboru vody. V prípade zistenia zvýšeného množstva existuje viacero spôsobov, ako odstrániť chlór z vody.

Negatívne účinky chlóru

Čo môže používanie takejto vody spôsobiť? Existuje viacero štúdií, ktoré uvádzajú nepriaznivé účinky chlóru na ľudský organizmus. Medzi nimi sú najčastejšie spomínané:

  • alergické reakcie,
  • problémy s potenciou,
  • tvorba karcinogénnych látok,
  • voľné radikály,
  • srdcové problémy,
  • problémy s imunitou.

Najväčšie nebezpečenstvo nepredstavuje ani tak samotný chlór, ale predovšetkým jeho vedľajšie produkty, z ktorých väčšina má karcinogénne a mutagénne účinky. Ide najmä o trihalometány (chloroform, bromoform, bromodichlorometán a dibromochlorometán), ďalej sú to halogenoctové kyseliny, PCBs, DDT a dioxíny.

Ako fungujú uhlíkové vodné filtre?

Uhlíková filtračná vložka

Aktívny uhlík vo vnútri uhlíkového vodného filtra absorbuje škodlivý chlór a jeho zlúčeniny, pesticídy, herbicídy a ďalšie organické zlúčeniny, ktoré negatívne vplývajú na naše zdravie. Navyše dokáže upraviť chuť vody, odstraňuje nepríjemný zápach a zlepšuje celkovú kvalitu vody.

Existuje viacerov typov uhlíka, ktorý sa do filtrov na chlórovanú vodu používa. Medzi nimi napríklad klasický uhlík vyrábaný z uhlia, ale aj drevené, orechové či kokosové škrupiny. Práve kokosová filtračná vložka sa stáva čím ďalej, tým viac populárnou, najmä vďaka tomu, že ide o obnoviteľný zdroj, účinne bojuje so spomínanými škodlivinami a navyše je voda produkovaná takýmto filtrom veľmi chutná.

Ako si vybrať filter na chlórovú vodu?

Pri úprave vody je dôležité si vopred ujasniť, či chcete odstrániť chlór centrálne alebo ide len odstránenie chlóru v rámci pitnej vody. Myslite však na to, že aj napriek tomu, že sa pred chlórom chránime pitím dechlórovanej vody, dostáva sa do nášho organizmu aj pri sprchovaní – a to dokonca ešte vo väčšom množstve. Najmä pri kúpeli či sprchovaní sa v horúcej vode hrozí nebezpečenstvo prenikania chlóru do tela cez pokožku, prípadne vdychovaním výparov.

  • ODCHLÓROVANIE PITNEJ VODY – Pri odstránení chlóru z pitnej vody je ideálne použiť filter na báze reverznej osmózy, v ktorom je taktiež obsiahnutá na absorbciu chlóru práve filtračná vložka s aktívnym uhlíkom. Systém reverznej osmózy je vyskladaný z viacerých stupňov, ktoré je možné upravovať, a tak použiť na stopercentné odstránenie všetkých požadovaných prvkov z vody.
  • CENTRÁLNE ODCHLÓROVANIE – Existuje viacero možností, ako dosiahnuť centrálne odchlórovanie vody. Najčastejšie sú používané uhlíkové filtre Cintropur, do ktorých je potrebné dosypávať uhlíkovú náplň. Lacnejšou variantov sú filtre na vodu BigBlue, kde predstavuje údržbu výmena celej filtračnej uhlíkovej vložky. Najúčinnejším spôsobom ochlórovania vody sú samopreplachovacie filtre na vodu Carbosoft so spoľahlivými kvalitnými Clack-ovými hlavicami.

Po našich skúsenostiach s chlórom odporúčame zákazníkom kombináciu oboch riešení, a teda uhlíkového filtra spolu s filtračným systémom reverznej osmózy.

Ponuka uhlíkových filtrov na vodu

Uhlíkový filter na vodu je ideálnym riešením pre domácnosti, prevádzky a všade tam, kde je voda znečistená chlórom, mikronečistotami alebo kovmi. Uhlíkový filter odstráni z vody nielen nežiadúce nečistoty, ale zbaví vás aj zápachu a zlej chuti vody.

Uhlíkový vodný filter Cintropur NW25 TE
Uhlíkový vodný filter Cintropur NW25 TE
119 €

Filtračné zariadenie obsahujúce aktívny uhlík, ktorý pohlcuje nepríjemné pachy, upravuje chuť vody. Samozrejme absorbuje a zároveň odstráni škodlivý chlór a ďalšie nebezpečné látky: pesticídy, herbicídy a iné organické látky rozpustené vo vode, do určitej miery aj ťažké kovy.

Zobraziť
Uhlíkový vodný filter Cintropur NW500 TE
Uhlíkový vodný filter Cintropur NW500 TE
439 €

Potrubný uhlíkový filter obsahuje aktívny uhlík, ktorý pohlcuje nepríjemné pachy. Zároveň upravuje chuť vody a hlavne absorbuje škodlivý chlór a ďalšie nebezpečné látky ako pesticídy, herbicídy a iné organické látky rozpustené vo vode, do určitej miery aj ťažké kovy.

Zobraziť
Potrubný filter s ventilom Aquafilter® 10"
Potrubný filter s ventilom Aquafilter® 10"
29.90 €

Filter na vodu s výpustným ventilom od výrobcu Aquafilter® predstavuje spojenie overenej kvality a účinnej technológie, ktoré je zohľadnené vo výslednom produkte.

Zobraziť

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár
Kontaktný formulár
+421 905 700 701 Mám záujem