Železo a mangán vo vode

Aj pomerne malé množstvo koncentrácie železa, môže spôsobiť ťažkosti ako napr. zvýšený počet kolónií baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach vody. Takáto voda sa neodporúča ani na úžitkové účely. Vysoký obsah železa sa prejavuje hrdzavými a červenkastými povlakmi, ktoré výraznou mierou prispievajú k zanášaniu vodovodných armatúr a ich nutnej výmene. Vysoký obsah železa najčastejšie nachádzame v zdrojoch pitnej vody z vlastného vrtu či studne.

Rozbory vody ukazujú, že pri vysokej koncentrácií železa je taktiež vysoká koncentrácia mangánu. Typické prejavy mangánu vo vode sú mastné škvrny na povrchu vody, čierna voda alebo čierne usadeniny. Voda znečistená mangánom je červenkastá, má červený povlak a železnú pachuť. Odstránenie železa a mangánu z pitnej vody, je jedným z najpodstatnejších faktorov, pretože inak hrozí riziko hygienických a technologických problémov.

Obsah podstránky

Aké problémy spôsobuje voda s obsahom železa a mangánu?

Podľa štatistík je železitá voda druhý najčastejší problém v studničných vodách, a to hneď po vodnom kameni. Samotné železo nie je veľmi škodlivé, no prináša najmä zmenu senzorických vlastností vody, teda chuti, vône a farby.

Najväčší problém je však hrdzotvorný hydroxid železitý, ktorý sa vo vode síce nevyskytuje, ale vzniká v momente, keď sa železitá voda dostane do kontaktu s kyslíkom. To spôsobuje neželanú hrdzu na spotrebičoch a bielej technike, čím sa enormne zvyšujú náklady na jej prevádzku. Takisto je možné spozorovať železitú vodu napríklad po praní, kedy zanecháva výrazne škrvny hlavne na bielom prádle. Výsadou železa je, že vo vode sa väčšinou vyskytuje spolu s mangánom a takisto pôsobí ako živná pôda pre vznik baktérií vo vode. Mangán vo vode podobne ako železo zanecháva až čierne škvrny na sanitárnej technike, prípadne prádle. V menšom množstve spôsobuje aj mastné, olejové škvrny, napríklad vo vani.

Ako fungujú filtre na odželeznenie vody?

Odželezňovače vody, ktoré používame, obsahujú zmes Greensand+. Tá sa z dlhodobého hľadiska ukázala ako najúčinnejšia, hlavne pri súmernom odstraňovaní železa a mangánu z vody. Na svoju prevádzku potrebuje prístroj regenerát KMnO4 – manganistan draselný. Zmes je účinná až do obsahu 10 mg/l v prípade železa a 3 mg/l v prípade mangánu.

Pri problémoch so železom, mangánom a zároveň zvýšenou tvrdosťou vody je ideálnym riešením použitie filtračného zariadenia WaterBoss®. Zmäkčovač vody Waterboss obsahuje sedimentačný filter, ktorý zachytí nečistoty a usadeniny menšie ako 20 mikrónov, tým sa postará o čistú vodu, ktorá je zároveň zmäkčená a vhodná na používanie. Celokovový filter na vodu má navyše samočistiacu schopnosť, čo znamená ušetrené starosti a náklady s výmenou filtračných vložiek.

Odželeznenie vody

Výhody filtračných zariadení WaterBoss

  • zmäkčenie a filtrácia vody v celom objekte
  • spoľahlivé zníženie hodnoty železa a mangánu vo vode
  • účinné odstránenie nežiadúcich látok pri chlórovanej aj dechlórovanej vode
  • úprava senzorických vlastností vody (chuť, vôňa, farba)
  • sú kompaktné, je možné ich umiestniť aj do menších a obmedzenejších priestorov
  • efektívne využitie zmäkčovacieho sorbentu
  • výrazne znížená spotreba vody a soli pri regenerácii (prebieha metódou protiprúdu)

Ako si vybrať správne zariadenie?

Odstránenie problémov so železitou vodou vyriešia zariadenia dodávané našou spoločnosťou AQUAtrend. Ide o zariadenia, ktoré pomocou špeciálnej zmesi a viacerých stupňov filtrácie účinne odstránia obsah železa prípadne mangánu vo vode.

Ponuka filtrov na odželezenie vody

Multifunkčný filter AQ 25 Ecomix A 4v1
Vodný filter na železo a mangán AQ 25
990 €

Vodný filter AQ 25 na odstraňovanie železa a mangánu predstavuje profesionálny spôsob účinnej eliminácie nadbytočného železa a mangánu v centrálnom prívode vody vo vašej domácnosti. Tento filter zabezpečí efektívnu úpravu vody pre celý váš domov. Jeho plná automatickosť, vysoká variabilita (multifunkčné prietoky) a záruka kvality ho robia spoľahlivým partnerom v boji proti usadeninám, korózii a, čo je ešte dôležitejšie, v boji proti zdravotným rizikám.

Zobraziť
Multifunkčný filter AQ 25 Ecomix A 4v1
Multifunkčný filter na vodu AQ 25 Ecomix C 5v1
1290 €

AQ 25 Ecomix 5v1 je inovatívny multifunkčný filter na vodu, ktorý ponúka komplexné riešenie odstraňovania rôznych nečistôt vo vode vo vašej domácnosti. Jeho účinná technológia spoľahlivo eliminuje nadmerné množstvo železa, mangánu, usadeniny vodného kameňa, amónne ióny a organické znečistenie, ako sú rozkladové produkty živočíšneho a rastlinného pôvodu, ako aj toxické látky.

Zobraziť
Multifunkčný filter AQ 25 Ecomix A 4v1
Multifunkčný filter AQ 25 Ecomix A 4v1
990 €

AQ 25 Ecomix 4v1 je inovatívny multifunkčný filter na vodu, ktorý ponúka komplexné riešenie odstraňovania rôznych nečistôt vo vode vo vašej domácnosti. Jeho účinná technológia spoľahlivo eliminuje nadmerné množstvo železa, mangánu, usadeniny vodného kameňa, amónne ióny a organické znečistenie, ako sú rozkladové produkty živočíšneho a rastlinného pôvodu, ako aj toxické látky.

Zobraziť

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár
Kontaktný formulár
+421 905 700 701 Mám záujem