VŠEOBECNÉ OTÁZKY OHĽADOM ÚPRAVY VODY

Časté otázky ohľadom úpravy vody, filtrácie, konkrétnych filtrov na vodu a ďalších.

Ako si zariadenie na úpravu vody nainštalujeme?

Zariadenie vám vieme kdekoľvek na Slovensku nainštalovať, keď vám to bude vyhovovať našimi kvalifikovanými a skúsenými servisnými technikmi. Ďalšia možnosť je inštalácia vodárom, ktorého si sami zoženiete. Každý vodár by nemal mať problém nainštalovať akékoľvek naše zariadenie.

Je montáž zariadenia a doprava zahrnutá v cene produktov?

Áno, pri reverzných osmózach AQUAtip je v cene montáž aj doprava kdekoľvek na Slovensku. Pri menších produktoch si účtujeme malé poplatky za dopravu, poprípade montáž.

Aká je to tvrdá voda?

Jedná sa o vodu, ktorá obsahuje vyššie množstvo rozpustených solí vápnika a horčíka. Takáto voda vytvára veľmi škodlivý vodný kameň.

Ako sa dá určiť tvrdosť vody?

Tvrdosť vody je možné zistiť z rozboru vody. Rozbor vody je dostupný aj na stránkach vašej vodárenskej spoločnosti, pokiaľ máte obecný vodovod. Avšak v prípade studní alebo vrtov je potrebné si takýto rozbor dať vykonať v laboratóriu. Tvrdosť vody je možné aj pomocou  nemeckých  kvapiek, ktoré vám ukážu hodnotu v nemeckých stupňoch s minimálnou odchýlkou. Tvrdosť vody v rozbore vody nájdete v jednotkách mmol/l. 1 mmol/l = cca 5,6 °dH(nemeckých stupňov). Rozbor vody si môžete objednať aj na našom e-shope. Pri rozboroch spolupracujeme s kvalifikovaným odborným laboratóriom.

Čo znamená pojem predfiltrácia?

S pojmom predfiltrácia sa stretávame pri systémoch reverznej osmózy. Predfiltrácia sa využíva na ochranu osmotickej membrány vzhľadom na to, že samotná membrána je veľmi jemná a citlivá. Pri jej samotnom použití by došlo k jej veľmi rýchlemu poškodeniu, dokonca prederaveniu. Predfiltráciu tu predstavujú mechanické filtre a filtre s aktívnym uhlím, ktoré vyčistia-pred pripravia vodu dostatočne na následne použitie jemnej membrány. Predfiltráciu používame aj pri filtrácii vody zmäkčovaní vody, anexovými filtrami, odželezňovačmi a UV lampou.

Čo znamená pojem postfiltrácia?

Tento pojem sa používa pri systémoch reverznej osmózy, keďže filtrácia cez membránu je pomalá a voda sa následne ukladá do zásobníka, je vhodné po tomto procese aby voda prešla ešte cez uhlíkový filter, ktorý ho zbaví prípadnej nežiaducej chuti a zápachu odstátej vody.

OTÁZKY TÝKAJÚCE SA UV LÁMP NA VODU

Časté otázky ohľadom UV lampy na vodu a princípu jej fungovania.

Je možné týmto spôsobom účinne eliminovať baktérie a vírusy vo vode?

UV lampa bola stvorená na to, aby eliminovala všetky baktérie, vírusy a iné vodné mikroorganizmy, ktoré sa môžu nachádzať vo vode. Prioritne sa zameriava na odstránenie koliformných baktérií, ktoré patria medzi nebezpečný druh E.coli (Escherichia coli). Rovnako sa postarajú o odstránenie napr. enterkokov, ktoré predstavujú kultivované mikroorganizmy napr. Cryptosporidium, Giardia.

Na akom princípe UV lampa na vodu funguje?

UV lampa inak nazývaná aj UV sterilizátor predstavuje prirodzenú dezinfekciu vody bez použitia chemických prípravkov. Jedná sa teda o bezchlórovú dezinfekciu vody. UV lampy  predstavujú nielen ekologický, ale aj vysoko efektívny spôsob na úpravu a čistenie vody. Ultrafialové žiarenie z UV lampy dokáže odstrániť až 99,9 % baktérií a ďalších mikroorganizmov, ktoré môžeme nájsť vo vode. Pôsobením UV žiarenia eliminujeme mikroorganizmy prostredníctvom zmien v ich DNA. Vďaka čomu je sťažené ich ďalšie rozmnožovanie.

Je používanie UV lampy na vodu bezpečné?

Áno používanie vody, ktorá je upravená pomocou UV lampy je úplne bezpečná a zdravotne nezávadná.

OTÁZKY TÝKAJÚCE SA REVERZNEJ OSMÓZY

Časté otázky ohľadom reverznej osmózy a princípu jej fungovania.

Čo je reverzná osmóza a aké nečistoty dokáže prostredníctvom svojho filtračného systému zachytiť?

Reverzná osmóza je založená na  vlastnosti živých buniek. Voda preteká cez polopriepustnú membránu z prostredia s vyššou koncentráciou rozpustených látok do prostredia s nižšou koncentráciou, pričom vzniká osmotický tlak. Osmotická membrána disponuje pórmi veľkosti 0,0001 mikrometra, ktoré prepustia len čisté a kryštalické molekuly vody a veľmi malé množstvo niektorých ostatných prvkov. Voda je zbavená 97 a 99% nečistôt. Membrána je neustále preplachovaná takže všetko nepotrebné mieri do odpadu. Systém je výborný aj v tom, že nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu len prirodzený tlak vody aspoň 3 bary. Pri poklese tlaku vody je potrebné nainštalovať prídavné elektrické čerpadlo.

Reverzná osmóza našla svoj prvotný veľký význam pre ľudí v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď pri veľkom rozvoji vesmírneho programu vyriešila problém nenáročnej filtrácie vody, vzhľadom na to, že  bola schopná zmeniť moč na pitnú vodu. Reverzná osmóza taktiež dokáže prefiltrovať morskú vodu. Systémy reverzných osmóz sú plne variabilné. Postupnosť filtračných stupňov, prípadne ich počet závisí od vstupnej vody zákazníka.  Systém môžete ľubovoľne upravovať a dopĺňať o ďalšie stupne ako napríklad mineralizátor, pachový filter, filter na dusičnany, filter na železo, UV lampa, ionizátor.

Aké filtračné doplnky je možné k reverznej osmóze nainštalovať?

Neoddeliteľnou súčasťou reverzných osmóz sú filtračné vložky, ktoré sa postarajú o zachytenie nadbytočných usadenín, ako sú piesok, štrk, hlina, chlór, pesticídy, antibiotiká aj organické zlúčeniny.  Membrána reverznej osmózy sa postará aj o zachytenie baktérií  a vírusov. Okrem 5 filtračných stupňov môžeme pridať ďalšie dva nepovinné, ktoré sú veľmi obľúbené mineralizátor a energizér. Mineralizátor obohacuje vašu vodu o cenné minerály ako: vápnik, horčík a podobne.  Energizér predstavuje siedmy stupeň filtrácie. Prostredníctvom tejto membrány voda preteká cez špeciálnu biokeramiku, ktorá ju obohatí a dáva jej status tzv. „živej vody“ alebo alkalickej vody. Alkalická voda sa postará o úspešné odstránenie toxíny a chemikálie, zároveň zvyšuje obranyschopnosť celého organizmu. Cena reverznej osmózy závisí od použitých materiálov a tiež od počtu dodatočných stupňov filtrácie ako je mineralizátor či energizér.

Aké prebieha inštalácia reverznej osmózy?

Reverzná osmóza sa pomerne jednoducho inštaluje. Umiestňuje sa priamo pod kuchynský drez. Prostredníctvom ďalšieho kohútika si môžete ihneď vychutnávať upravenú vodu, ktorá je vhodná nielen na pitie, no skvelá aj pri varení, pretože zvýrazňuje chuť a vôňu jedál. Reverzné osmózy sú dodávané so všetkým potrebným k montáži: od hadičiek, pripojenia, ventilov, vložiek až filter a zásobník na vodu. Dokážeme  zabezpečiť nielen predaj reverznej osmózy, ale aj samotnú inštaláciu, ktorú zabezpečí náš technik s najvyššou odbornosťou a profesionalitou. Pre zachovanie garantovanej kvality a životnosti máme v ponuke aj dezinfekčnú sadu pre reverzné osmózy, pomocou ktorej zabezpečíte pravidelnú údržbu a kompletnú hygienu zariadenia.

Čo všetko dokáže odstrániť reverzná osmóza?

V tabuľke nižšie uvádzame porovnanie, ktoré látky vo vode odstraňuje reverzná osmóza v porovnaní s inými možnosťami filtrácie vody.

Tabuľka porovnania funkcií reverznej osmózy

OTÁZKY TÝKAJÚCE SA ZMÄKČOVAČOV VODY

Časté otázky ohľadom zmäkčovačov vody, tvrdosti vody a vodného kameňa.

Na čo slúži zmäkčovač vody a ako samotné zmäkčenie vody funguje?

Zmäkčovače vody predstavujú filtre na vodu, ktoré  neustále odstraňujú vodný kameň z celého domu, bytu, prevádzky alebo firmy. Zmäkčovače tvrdej vody v našej ponuke sú plnoautomatické, t. j. nie je potrebná žiadna ďalšia údržba, prípadne minimálnu.  Zmäkčovanie vody s použitím osvedčených filtrov z našej ponuky vyrieši vaše problémy s tvrdou vodou.

Ako vybrať vhodné zariadenie so správnym prietokom?

Častá chyba zákazníkov je to, že merajú priemernú mesačnú alebo dennú spotrebu. Tento údaj je však irelevantný. Pri výbere je potrebné zohľadniť najmä maximálny možný okamžitý prietok.  To znamená, že ak máte viac odberov vody v objekte súčasne,  napr. 2 sprchy + práčka +umývačka je potrebné siahnuť po väčšom zariadení. V prípade klasickej spotreby 4 členná rodina vám bohato postačuje zariadenia s prietokom do 1,5 m3. V prípade malých prevádzok ako sú kaviarne je táto hodnota ešte nižšia.  Ďalej je potrebné zohľadniť regeneráciu, ktorá je vysvetlená nižšie.  Ak nastane situácia, že zariadenie nestíha, potečie vám upravená voda avšak so zníženým tlakom.

Čo predstavuje pojem regenerácia zariadenia a je potrebná?

Regenerácia zariadenia je proces pri ktorom sa katex v zariadení po určitom množstve vody regeneruje pomocou tabletovanej soli. Automatické elektrické systémy väčšinou vykonávajú činnosť regenerácie v noci. Regenerácia obvykle trvá 1-2 hodiny.  Dôležitý je fakt, že počas  regenerácie zariadenia tečie neupravená voda. Pri výbere je preto potrebné prihliadať na fakt, ak máte počas dňa pravidelne vysokú spotrebu vody, zariadenie bude potrebné zregenerovať aj počas dňa.  V takom prípade je potrebné pri výbere sa zamerať na väčšie zariadenia s väčším množstvom živice. Najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvňuje množstvo prefiltrovanej vody medzi regeneráciami je tvrdosť vody. Čím je voda tvrdšia, tým získame  menšie množstvo prefiltrovanej vody medzi regeneráciami. Pri výbere je potrebné zohľadniť aj tvrdosť vody.  Pri veľmi tvrdej vode je vhodný väčší zmäkčovač vody s väčším obsahom katexu.

Čo je potrebné pri montáži zmäkčovača vody?

Na montáž zmäkčovača vody je potrebné mať v blízkosti kanalizačný odtok na odpadovú vodu a elektrickú zásuvku. V prípade, že máte studničnú vodu je potrebné nainštalovať pred zariadenie mechanický filter.

Je potrebná nejaká ďalšia údržba zariadenia?

Údržba zariadenia je veľmi jednoduchá. Jediná povinnosť zákazníka je pravidelne dopĺňať tabletovanú soľ do zariadenia.

Aká je životnosť katexovej alebo anexovej náplne v zariadení?

Životnosť spomínaných náplní sa pohybuje v rozmedzí od 8 do 10 rokov.

Je v cene zmäkčovača vody zahrnutý aj ByPass?

Áno, pripojenie ByPass je dodávané v cene ku každému zmäkčovaču vody, ktorý sa nachádza v našej ponuke.

OTÁZKY TÝKAJÚCE SA IONIZÁTOROV VODY

Časté otázky ohľadom ionizátorov vody, princípu ich fungovania a výhodách ionizovanej vody.

Čo predstavuje zariadenie s názvom ionizátor vody?

Ionizátor vody predstavuje filter na vodu, ktorý nám úspešne rozčleňuje vodu na živú a mŕtvu. Jeho hlavnou funkciou je zmena pH a ORP vašej vody, t.j. mení vodu na viac alkalickú alebo viac kyslú (acidickú) vodu.

Na akom princípe ionizátor vody pracuje a aké výhody má alkalická voda, ktorú produkuje?

Alkalická voda má viacero benefitov, napr. je vhodná pri detoxikácií. Taktiež sa lepšie vstrebáva, lepšie hydratuje, detoxikuje a samozrejme funguje aj ako spoľahlivý antioxidant. Ako najväčší benefit sa uvádza to, že efektívne zásobuje telo živinami.

Na čo sa  využíva vedľajší produkt ionizátora – kyslá (acidická) voda?

Je vhodná napr. na čistenie pokožky zvierat alebo ošetrovanie kožných problémov ako sú ekzém a podobne. Úplne kyslá voda, s pH okolo 3, sa používa hlavne  ako dezinfekcia. Vzhľadom na to, že kyslá voda má schopnosť zabiť všetky baktérie do pár sekúnd, a to bez vedľajších účinkov.

Prečo sú ionizátory tak drahé?

Kvalitné, certifikované ionizátory vody obsahujú väčšie množstvo elektrolytických platní, ktoré sa vyrábajú z platiny a titanu v pomere 99:1. Platina je drahý a cenný kov, ktorého cena sa približuje k cene zlata. Väčšina kvalitných ionizátorov rovnako obsahuje aj striebro v predfiltrácií, ktoré zabraňuje tvorbu baktérií.  Na trhu nájdete aj mnoho lacnejších ionizátorov, ktoré obsahujú medené platne a ich účinnosť sa voči pravým ionizátorom nedá ani porovnať.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár
Kontaktný formulár
+421 905 700 701 Mám záujem