Tvrdosť vody a vodný kameň

Až 90% domácností na Slovensku má tvrdú vodu, ktorá obsahuje zvýšené hodnoty vápnika a horčíka. Tvrdosť vody môže byť trvalá, ale poznáme aj tzv. prechodnú tvrdosť vody. Prechodná tvrdosť vody je zapríčinená rozpusteným hydrogénuhličitanom horečnatým, ktorý sa pri zahrievaní rozkladá, čím vzniká známy vodný kameň.

Ak ste našli vodný kameň, buďte si istý, že vaša voda je tvrdá. Trpí nielen kanvica, ale aj drahé spotrebiče ako práčka, umývačka riadu či boiler. Tvrdá voda znižuje účinnosť spotrebičov v priemere až o 30%. Výhrevným telesám sa znižuje životnosť a narastajú náklady na prevádzku. Nehovoriac o tom, že pri praní tvrdou vodou ostáva prádlo nedokonale opraté. Pri sprchovaní tvrdou vodou trpia aj vaše vlasy a vo všeobecnosti má negatívny vplyv na zdravie, nevhodnou je najmä pre ľudí s citlivou pokožkou, keďže hrozí jej vysúšanie a podráždenie.

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Ako sme uvádzali vyššie, tvrdá voda trápi väčšinu slovenských domácností. Na nasledujúcej mape môžete vidieť, v ktorých krajoch nášho územia je tvrdosť vody najvyššia.

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Ak ste si není istí tvrdosťou Vašej vody, neváhajte nás kontaktovať a zvyšok vyriešime za Vás. Pokiaľ si chcete test na tvrdosť vody spraviť sami, set na meranie tvrdosti vody si môže zakúpiť u nás a podľa jednoduchého návodu na našom youtube kanáli to zvládnete aj bez našej pomoci.

Obsah podstránky

Ako zmäkčiť tvrdú vodu?

Na tento problém existuje jednoduché a pritom 100% účinné riešenie – zmäčkovač vody. Ide o efektívny filter na vodu, ktorý z vody odstráni vápnik a horčík, teda látky vytvárajúce vodný kameň, a tie následne nahradí neškodným sodíkom. Vďaka tomu úplne zabráni tvorbe vodného kameňa.

Zmäkčovače vody sa montujú na centrálny prívod vody do objektu. Tam do filtra vstupuje tvrdá voda, ktorá prechádza cez zmes nazývanú KATEX. Tá sa nachádza vo vnútri zmäkčovača a má schopnosť odstrániť vápnik a horčík. Zmes katexu po určitých stovkách, prípadne tisícoch litroch, zmäkčenej vody stratí svoju schopnosť iónovýmeny a je potrebné ju zregenerovať slanou vodou.

Všetky naše zmäkčovače vody sú plnoautomatické a sami vedia, kedy majú regeneráciu spustiť. Z toho vyplýva aj jediná, ale zároveň veľmi dôležitá údržba centrálnych zmäkčovačov vody, a to pravidelné dosypávania tabletovanej soli.

Ponuka zmäkčovačov vody

Zmäkčovač vody AQ® KINETICO 11
Zmäkčovač vody AQ® KINETICO 11
1790 €

Moderný a ekologický zmäkčovač vody určený na zmäkčenie vody vo väčších domácnostiach a prevádzkach. Navyše pre svoju funkčnosť nepotrebuje pripojenie elektriny.

Zobraziť
Zmäkčovač vody AQ® Design 25
Zmäkčovač vody AQ® Design 25 Katex
1100 €

Plnoautomatický zmäkčovač vody určený na zmäkčenie vody vo väčších domácnostiach a prevádzkach s obsahom 26 litrov živice katex pre dokonalé zmäkčenie vody.

Zobraziť
Zmäkčovač vody maiCat® BigBlue 10"
Zmäkčovač vody maiCat® BigBlue 10"
399 €

Katalytický zmäkčovač vody so špeciálnou zmesou maiCat, ktorá predstavuje druhý najúčinnejší spôsob na zabránenie tvorbe vodného kameňa.

Zobraziť
Zmäkčovač vody Aquatip® CS16H Elegance 30
Zmäkčovač vody Aquatip® CS16H Elegance 30
999 €

Automatický zmäkčovač Aquatip® Elegance s obsahom 30 litrov živice katex, ktorá zabezpečuje dokonalé zmäkčenie vody.

Zobraziť

Ako fungujú zmäkčovače vody?

Ide o plnoautomatické filtre s katexovou náplňou na báze regenerácie soli, ktoré nevyžadujú žiadnu, prípadne len minimálnu údržbu. Samotné zmäkčovanie vody funguje na princípe výmeny iónov. Soľný roztok prichádza vo vnútri zariadenia do kontaktu s veľmi kyslým katexom, z ktorého sú odstránené katióny vápnika (Ca2+) a horčíka (Mg2+), tie sú nahradené iónmi sodíka (Na+) a následne v rámci vyčerpaného regenerátu vypustené do odpadu.

Výsledný rozdiel medzi tvrdou a mäkkou vodou najlepšie spozorujú ľudia s citlivou pokožkou, ktorá bude na dotyk hladšia a nebude ju viac trápiť vysúšanie a podráždenie spôsobené vysokým obsahom horčíka a vápnika vo vode.

Ako si vybrať zmäkčovač vody?

Možnosti zmäkčovačov vody sa stále rozširujú a pre laika je veľkým problémom vybrať ten najvhodnejší. V prípade záujmu o zmäkčovač vody nás neváhajte kontaktovať, radi vám poradíme a pomôžeme s výberom, pričom sa vždy zameriavame na dva hlavné faktory:

  1. SPOTREBA VODY – Prvým je spotreba vody, preto potrebujeme vedieť, koľko členov žije v danej domácnosti, do ktorej sa bude umiestňovať zmäkčovač vody, a aká je na základe toho približná spotreba vody v objekte (ide o okamžitú spotrebu vody, teda aké množstvo vody bude potrebné priemerne zmäkčiť naraz).
  2. TVRDOSŤ VODY – Druhým dôležitým parametrom, ktorý musíme poznať, je tvrdosť vody. Tu najjednoduchšie a najpresnejšie určíme prostredníctvom rozboru vody. Výstupnú tvrdosť vody vieme upraviť podľa individuálnych požiadavkov klienta.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár
Kontaktný formulár
+421 905 700 701 Mám záujem