Dusičnany a dusitany vo vode

Znečistenie vody dusičnanmi a dusitanmi je charakteristické pre poľnohospodárske oblasti v dôsledku používania umelých hnojív, či nesprávnym zaobchádzaním s odpadovými látkami v priemyselnej výrobe.

Dusičnany a dusitany sa v ľudskom tele, respektíve v krvom obehu, správajú ako toxické. Podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) majú výrazne negatívny vplyv na zdravie. Nebezpečné látky sa do vody dostávajú zvyčajne ako zvyšky umelých hnojív, chemických postrekov alebo zo žúmp, septikov, či organického odpadu.

Kedy je potrebný filter na dusičnany a dusitany?

Podľa nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 496/2010 Z.z. je limitnou hodnotou dusičnanov v pitnej vode 50 mg/l, pre deti len 10 mg/l. Pri dusitanoch je stanovená hranica oveľa prísnejšia, limit dusitanov v pitnej vode je 0,5 mg/l, pre deti len 0,1 mg/l. V prípade zvýšených hodnôt týchto látok je potrebný filter na dusičnany vo vode, ktorý ich účinne a spoľahlivo odfiltruje a zaručí tak bezpečné používanie vašej vody.

Všetky naše filtrácie vám zaručene dodajú vodu, ktorá bude vhodná nielen pre vás, ale aj pre vaše deti. V prípade, že máte vlastný zdroj vody a neviete, aké množstvo dusičnanov, dusitanov, železa, mangánu či iných látok je vo vašej vode obsiahnuté, nechajte si u nás vykonať rozbor vody, na základe ktorého vám pomôžeme vybrať vhodné zariadenie na úpravu vody.

Obsah podstránky

Ako odstrániť dusičnany a dusitany z vody?

Prvou možnosťou, ako sa zbaviť  dusičnanov vo vode, je centrálna filtrácia, ktorá sa namontuje priamo na celý prívod vody do objektu. Zaručuje tak vodu očistenú od týchto škodlivých látok v celom objekte, či už ide o dom alebo akúkoľvek prevádzku. Filtre na odstránenie dusičnanov a dusitanov obsahujú silne bázicky ANEX.

Anex predstavuje špeciálnu náplň, ktorá na seba viaže NO3 a NO2, teda dusičnany a dusitany spoľahlivo zachytáva. Tie potom automaticky pošle do odpadu a ďalej do systému pustí len vodu, ktorá je dusičnanov a dusitanov zbavená. Anexová zmes sa následne sama prepláchne prostredníctvom soľného roztoku, ktorý sa vytvára počas regenerácie vo vnútri zariadenia. Takáto prepláchnutá zmes je opäť schopná zachytávať ióny NO3 a NO2 a jej celková životnosť je približne 10 rokov.

Ďalším z riešení pre úpravu vody predstavujú vodné filtre na dusičnany a dusitany, ktoré sa montujú na prívod vody do budovy. Ďalším riešením je použitie reverznej osmózy. Reverzná osmóza ako najpoužívanejší filter na vodu odstráni okrem dusičnanov, aj všetky ostatné zdraviu škodlivé látky ako sú ťažké kovy, chlór, prach, baktérie, vírusy.

Ako fungujú filtre na dusičnany a dusitany?

V prípade filtrov na dusičnany a dusitany, ktoré sa inštalujú na centrálny prívod vody a odstraňujú tak tieto látky v celom objekte, ide o špeciálnu anexovú zmes vo vnútri zariadenia. Jej funkciou je zachytávať ióny dusičnanov a dusitanov  a zamienať ich za ióny iných látok, neškodných solí, ktoré pre človeka nepredstavujú nebezpečenstvo. Anexová živica si vyžaduje po určitom čase regeneráciu, ktorú je možné prostredníctvom elektronického systému jednoducho nastaviť – vo vnútri zariadenia je prepláchnutá soľným roztokom, vďaka čomu opäť získava svoje schopnosti a je tak pripravená na ďalšie použitie. Životnosť anexovej zmesi vo filtračnom zariadení je približne 10 rokov.

Filtre na dusičnany a dusitany

Zdravotné riziká

Negatívny vplyv dusičnanov a dusitanov na ľudský organizmus sa môže prejaviť rôznymi ochoreniami od menej závažných až po akútne, život ohrozujúce. Nadlimitný obsah týchto látok sa priamo podieľa na zvýšenom krvnom tlaku, či infarkte. Podľa štúdií a rôznej literatúry pôsobia dusičnany aj ako prekurzory pre silne karcinogénne látky.

Z akútnych poškodení zdravia je to hlavne methemoglobinémia, ktorá zabraňuje transportu kyslíka krvou. Táto choroba sa prejavuje najmä u detí, kedže tie porebujú niekoľkonásobne viac vody vzhľadom ku ich hmotnosti a zároveň nemajú schopnosť rozkladať methemoglobín. Takto spôsobené nedokysličovanie je obzvlášť ohrozujúce najmä pre malé deti a bábätká.

Riešenie pitnej vody pomocou reverznej osmózy

Odstrániť dusičnany a dusitany z vody sa dá aj pomocou filtrácie na báze reverznej osmózy. Takéto riešenie je niekoľkonásobne menej nákladné, avšak účinné je len pri pitnej vode. Pri pití a varení máte 100% istotu čistej vody. Toto zariadenie sa ale nemontuje na centrálny prívod vody do objektu a nefiltruje vodu v celom dome či prevádzke.

Reverzná osmóza sa montuje priamo pod kuchynský drez, kde sa pripojí k vodovodnej batérii. Vstupná voda preteká postupne cez niekoľko filtrov a membránu, ktoré z nej odstraňujú mechanické nečistoty, chlór a ďalšie škodliviny, medzi nimi aj dusičnany a dusitany. Molekulárna membrána nachádzajúca sa vo filtračnom zariadení na báze reverznej osmózy totiž prepustí len samotné molekuly vody, keďže jej póry majú veľkosť len 0,0001 µm (v porovnaní napr. s ľudským vlasom, ktorého veľkosť je 100 µm). To znamená, že z nej získame skutočne čistú vodu bez akýchkoľvek ďalších látok vhodnú na pitie a varenie.

Ponuka reverzných osmóz

Reverzná osmóza Lux
1199 €

AQUAtip® Lux - prvotriedna reverzná osmóza z pevných materiálov pre čistú vodu bez nečistôt. Odstráni mechanické nečistoty a zachytí chlór, čím zabezpečí príjemnú chuť a vôňu.

Zobraziť
Reverzná osmóza AQUAtip® Design box
Reverzná osmóza AQUAtip® Design box
1199 €

Inovatívna Reverzná osmóza AQUAtip® Design box predstavuje revolučnú novinku na trhu. Plne automatický systém obsahuje zabudovaný intuitívny a jednoduchý displej, ktorý spojil ekologické a spoľahlivé riešenia pre zvýšenie kvality vody v domácnosti.

Zobraziť
Reverzná osmóza prietoková 800GPD
Reverzná osmóza prietoková 800GPD
1455 €

Ide o revolučnú prietokovú 800GPD reverznú osmózu AQUAtip®, ktorá ponúka vynikajúcu kvalitu a čerstvosť pitnej vody. V porovnaní s inými reverznými osmózami má 5-krát väčšiu filtračnú plochu v membráne a používa nové predfiltre s vyššou účinnosťou. Navyše má silné motorové čerpadlo, takže nie je potrebný zásobník na vodu.

Zobraziť

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár
Kontaktný formulár
+421 905 700 701 Mám záujem