Dodržiavanie pitného režimu
Naše telo je z veľkej miery tvorené vodou potrebnou pri väčšine telesných funkcií a procesov, ktoré v ňom prebiehajú. Počas dňa stratí ľudské telo 2 až 3 litre vody, v prípade horúčav alebo vysokej fyzickej námahy to môže byť až 5 litrov vody za jediný deň. Viac tekutín by ste mali vypiť aj vtedy, ak vás trápia horúčky, zvracanie, hnačka alebo sa nadmerne potíte. Prísun tekutín by mal byť rozložený rovnomerne počas celého dňa.
Aj vám sa často stáva, že sa počas dňa cítite aj napriek kvalitného spánku unavení, nemáte dostatok energie alebo máte problémy s koncentráciou? Aj to môžu byť príznaky dehydratácie – ak niektorí z nich pocítite, doprajte si hneď aspoň pohár čistej vody. Správny pitný režim by nemal byť sprevádzaný pocitom smädu, nakoľko to je už neklamný znak toho, že telu chýbajú tekutiny. Snažte sa piť tak, aby ste pocit smädu nepociťovali.
Hlavné príznaky dehydratácie:
- pocit smädu,
- suché ústa,
- tmavé sfarbenie moču dožlta,
- suchšia pokožka,
- bolesť hlavy,
- svalové kŕče.
Medzi príznaky ťažkej dehydratácie patria aj: veľmi suchá pokožka, závraty, zrýchlené dýchanie a srdečný tep, únava, podráždenosť.
Ako vidíte na obrázku, voda je našou súčasťou a je nevyhnutné ju počas dňa dopĺňať. Rovnomerný prísun tekutín sa totiž nedá nahradiť vypitím jedného litra vody naraz. Takýmto množstvom iba zaťažíte žalúdok a telo pritom nebude dobre hydratované. Telo si totižto nedokáže vytvoriť zásoby vody (ako to vie napríklad s tukom) a voda tak iba prejde organizmom.
.V priemere by sme mali počas dňa prijať 2 až 4 litre tekutín. Potrebné množstvo záleží na viacerých faktoroch – telesná hmotnosť, fyzická aktivite, ktorú počas dňa vynaložíme a aké jedlo/tekutiny telu doprajeme. Optimálne je prijať najviac tekutín do tretej hodiny poobede, teda do času, kedy ich organizmus dokáže spracovať najlepšie a najjednoduchšie.