Olovo v pitnej vode

31. mája 2016

olovene_potrubiaOdkiaľ pochádza olovo v pitnej vode? 

Olovo v pitnej vode pochádza predovšetkým z olovených vodovodných potrubí. Až do polovice dvadsiateho storočia sa tento jedovatý kov používal na vodovodné potrubia. Olovo je z takýchto potrubí vyplavované predovšetkým mäkkou a kyslou vodou. Olovené potrubie na vodu možno identifikovať podľa jeho striebrosivej farby, je mäkké a možno doň vrypnúť nožom alebo kľúčom. Na rozdiel od železných potrubí, olovené potrubia sú spolu zletované.

Koľko olova je priveľa? 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) určila limit koncentrácie olova 0,01 mg na liter vody. Dnes majú mnohé krajiny ešte stále rozdielne limitné hodnoty, ale od roku 2003 nie je povolená norma viac ako 0,025 mg na liter a 0,01 mg na liter od roku 2023. Na Slovensku je limit 0,01 mg na liter. Olovo má toxické účinky na ľudský nervový systém. Chronická otrava olovom môže spôsobiť bolesti hlavy, nepokojnosť, dlhotrvajúcu únavu, problémy s pamäťou,  črevné kŕče, depresiu, impotenciu a poškodenie obličiek. Olovo je mimoriadne nebezpečné pre bábätká a malé deti, pretože ich nervový systém nie je ešte úplne vyvinutý. Chronická otrava okrem symptómov ako u dospelých môže znížiť inteligenciu detí, spôsobiť hyperaktivitu a znižovať ich schopnosť koncentrácie. Podobne sú vystavené veľkému riziku ešte nenarodené deti, pretože ich nervový systém ešte nie je úplne vyvinutý. Tehotné ženy môžu prenášať olovo, ktoré sa nahromadilo v ich kostiach, na svoje deti počas gravidity. Preto je potrebné nielen piť čistú vodu, ale používať ju aj na prípravu jedál.

.

Ako sa pred olovom v pitnej vode chrániť?

Čo môžete robiť vy? Jediným úplne účinným opatrením je výmena olovených potrubí za plastické (ale nie PVC!), pozinkované, oceľové alebo medené potrubia. Medené potrubia by sa nemali používať, pokiaľ je voda skôr kyslá.  Voda, ktorá stála v potrubí dlhší čas, obsahuje viac olova ako tečúca voda. Pokiaľ nie je možné vymeniť potrubia, potom nechajte vodu pár minút odtiecť predtým, než ju budete piť, alebo sa najprv osprchujte a potom napite. Pokiaľ tak urobíte, môže sa znížiť množstvo olova vo vode.

Zdroj: Greenpeace Slovensko

+421 905 700 701 Mám záujem