Chlór sa v minulom storočí začal pridávať do vody kvôli dezinfekcii. Faktom je, že v tej dobe to bola naozaj najjednoduchšia a najúčinnejšia forma dezinfekcie. Dnes, po dlhých rokoch a výskumoch, je už všeobecne známym faktom, že chlórovaná voda vôbec nie je zdraviu prospešná, dokonca chlór dokáže výrazne negatívne ovplyvniť zdravotný stav človeka.
V malom množstve je chlór pre zdravie neškodný, avšak problém nastáva pri zlúčení s inými látkami, ktoré sa vo vode bežne vyskytujú. Následkom toho sa začína chlór správať veľmi toxicky a zapríčiňuje vznik a zhoršenie stavu viacerých ochorení, ako astma, ekzémy, ale aj srdcové choroby, navyše ide o karcinogénne látky. Pri ľuďoch s citlivou pokožkou chlór spôsobuje zhoršenie stavu rôznych kožných problémov.
Obsah podstránkyObsah voľného chlóru v pitnej vode by podľa nariadenia vlády SR nemal presiahnuť stanovený limit 0,3 mg/l. Nie vždy je však táto norma dodržaná, aj napriek tomu, že nám dokáže vysoká koncentrácia chlóru vo vode uškodiť. Ďalšími látkami, ktoré do vody spolu s chlórom putujú sú vedľajšie dezinfekčné produkty.
Reakciami chlóru s ostatnými organickými látkami sa z vody stáva tekutina, ktorá je zdraviu škodlivá.
To, či hodnota chlóru vo vašej vode nepresahuje stanovený limit, či už ide o vodu z vlastného zdroja (studňa, vrt) alebo z obecného vodovodu, môžete zistiť prostredníctvom rozboru vody. V prípade zistenia zvýšeného množstva existuje viacero spôsobov, ako odstrániť chlór z vody.
Čo môže používanie takejto vody spôsobiť? Existuje viacero štúdií, ktoré uvádzajú nepriaznivé účinky chlóru na ľudský organizmus. Medzi nimi sú najčastejšie spomínané:
Najväčšie nebezpečenstvo nepredstavuje ani tak samotný chlór, ale predovšetkým jeho vedľajšie produkty, z ktorých väčšina má karcinogénne a mutagénne účinky. Ide najmä o trihalometány (chloroform, bromoform, bromodichlorometán a dibromochlorometán), ďalej sú to halogenoctové kyseliny, PCBs, DDT a dioxíny.
Aktívny uhlík vo vnútri uhlíkového vodného filtra absorbuje škodlivý chlór a jeho zlúčeniny, pesticídy, herbicídy a ďalšie organické zlúčeniny, ktoré negatívne vplývajú na naše zdravie. Navyše dokáže upraviť chuť vody, odstraňuje nepríjemný zápach a zlepšuje celkovú kvalitu vody.
Existuje viacerov typov uhlíka, ktorý sa do filtrov na chlórovanú vodu používa. Medzi nimi napríklad klasický uhlík vyrábaný z uhlia, ale aj drevené, orechové či kokosové škrupiny. Práve kokosová filtračná vložka sa stáva čím ďalej, tým viac populárnou, najmä vďaka tomu, že ide o obnoviteľný zdroj, účinne bojuje so spomínanými škodlivinami a navyše je voda produkovaná takýmto filtrom veľmi chutná.
Pri úprave vody je dôležité si vopred ujasniť, či chcete odstrániť chlór centrálne alebo ide len odstránenie chlóru v rámci pitnej vody. Myslite však na to, že aj napriek tomu, že sa pred chlórom chránime pitím dechlórovanej vody, dostáva sa do nášho organizmu aj pri sprchovaní – a to dokonca ešte vo väčšom množstve. Najmä pri kúpeli či sprchovaní sa v horúcej vode hrozí nebezpečenstvo prenikania chlóru do tela cez pokožku, prípadne vdychovaním výparov.
Po našich skúsenostiach s chlórom odporúčame zákazníkom kombináciu oboch riešení, a teda uhlíkového filtra spolu s filtračným systémom reverznej osmózy.
Uhlíkový filter na vodu je ideálnym riešením pre domácnosti, prevádzky a všade tam, kde je voda znečistená chlórom, mikronečistotami alebo kovmi. Uhlíkový filter odstráni z vody nielen nežiadúce nečistoty, ale zbaví vás aj zápachu a zlej chuti vody.