Servis vodného filtra – kedy je potrebná výmena filtračnej vložky?

30. novembra 2017

Základom účinnej filtrácie vody je vybrať si vhodný vodný filter – či už podľa látok, ktoré potrebujeme z vody odstrániť,  alebo ďalších rozhodujúcich parametrov (veľkosť domácnosti, maximálny prietok vody, objem živice, spotreba vody a iné). Po zvolení a nainštalovaní filtra na vodu však starostlivosť o kvalitu vody nekončí. Pre neustálu účinnosť filtračných zariadení je dôležité, aby sme nezabúdali ani na ich pravidelnú údržbu.

Servis vodných filtrov je individuálny v závislosti na konkrétnom type zariadenia. V tomto článku sa zameriame na filtre na vodu s výmennou filtračnou vložkou, konkrétne mechanické a uhlíkové vodné filtre. Pri väčších prístrojoch na úpravu vody, ako sú napríklad zmäkčovače, odželezňovače či filtračné zariadenia na odstránenie dusičnanov z vody, je potrebná komplexnejšia údržba a servis filtra preto odporúčame nechať na odborníka.

.

Mechanické filtračné vložky

Mechanické filtre na vodu

Potrebná výmena vložky: cca raz za 6 mesiacov

Základné potrubné filtre na vodu, ktoré z vody odstraňujú mechanické nečistoty (úlomky, štrk, hlinu, vlasy a podobne) si vyžadujú výmenu filtračných vložiek v priemere minimálne raz za 6 mesiacov. Životnosť vložky však môže byť individuálna a závisí najmä od množstva a kvality prefiltrovanej vody. Čím viac množstva znečistenej vody filter prečistí, tým rýchlejšie sa zanesie a tým skôr je potrebná výmena. Existujú dva hlavné faktory, vďaka ktorým jednoducho zistíte, že je potrebná výmena mechanickej filtračnej vložky:

  • viditeľné zanesenie = nečistoty a sedimenty sa usádzajú na okraji vložky a zanesenie tak môžete ľahko spozorovať aj voľným okom – aj preto pre našich klientov vkladáme mechanické filtre do priesvitných obalov,
  • znížený tlak vody = ďalším príznakom zanesenia mechanickej vložky je aj nižší tlak vody, ktorý klesá priamo úmerne k znečisteniu filtra na vodu.

.

Pri mechanických filtroch od výrobcu Cintropur sa nemení celá filtračná vložka ale len filtračný rukáv. Ide o belgické produkty, ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou a praktickou údržbou zariadenia. Náhradný filtračný rukáv môžete jednoducho vymeniť bez použitia akéhokoľvek náradia.

Výmena filtračného rukávu v mechanickom filtri na vodu CIntropur

Uhlíkové filtre na vodu

Potrebná výmena vložky/náplne: cca raz za 6 mesiacov

Na podobnom princípe prebieha výmena lisovaných uhlíkových vložiek. Taktiež sa po určitej dobe zanesú a je potrebná výmena celej filtračnej vložky. Uhlíkový vodný filter môže mať tiež formu sypaného uhlíka, ktorý je potrebné celý vysypať a sypkú uhlíkovú náplň vymeniť za novú. Životnosť uhlíkových filtračných vložiek je rovnako do 6 mesiacov v závislosti od znečistenia a množstva prefiltrovanej vody.

Pri uhlíkových filtroch na vodu je dôležité dbať na včasnú výmenu filtračnej vložky, prípadne sypanej uhlíkovej náplne najmä z týchto dôvodov:

  • po určitej dobe stráca aktívne uhlie svoju účinnosť, čo má za následok nižšiu kvalitu filtrovanej vody (znížená účinnosť eliminácie voľného chlóru a ďalších škodlivých látok vo vode),
  • pri nesprávnej údržbe filtru s aktívnym uhlím hrozí tvorba baktérií.

Výmena filtračných vložiek vo vodnom filtry

.

Pravidelný servis, výmena filtračných vložiek či dezinfekcia zariadenia je dôležitou súčasťou údržby vodného filtra. Ak  používate na úpravu svojej vody akékoľvek filtračné zariadenie, nemali by ste jeho údržbu podceňovať. Predsalen sa stará o kvalitu vody, ktorú dennodenne využívate alebo dokonca pijete.

+421 905 700 701 Mám záujem