Ako si vybrať správny zmäkčovač vody?

1. júna 2017

Pri úprave vody by sme nemali zabúdať na to, že škodliviny a ďalšie látky nachádzajúce sa vo vode nemusia mať negatívny vplyv len na naše zdravie, ale môžu výrazne poškodiť aj spotrebiče či ďalšie zariadenia v domácnosti, ktorými kontaminovaná voda prechádza. Jedným z najčastejších problémov takéhoto charakteru sú vysoké hodnoty vápnika Ca2+ a horčíka Mg2+ vo vode, respektíve tvrdá voda. Zvýšená tvrdosť vody má za následok tvorbu vodného kameňa, ktorý sa usádza na vodovodných batériach, v spotrebičoch, vykurovacích telesách a úpravovniach vody. Na odstránenie tohto problému sa používajú zmäkčovače vody.

[elementor-template id=“5606″]

tvrda-voda-a-vodny-kamen

Na jednej strane ide o estetický problém, ktorý môžete ľahko spozorovať a na internete nájdete množstvo „babských receptov“, ako ho odstrániť. To, čo nevidíme, je napríklad usádzanie vodného kameňa vo vnútri spotrebičov, na výhrevných špirálach či vodovodných potrubiach, kde takéto nánosy pôsobia ako tepelný izolant a spôsobujú výrazne zvýšené náklady za energie.

Pri tvrdej vode sa stretávame aj s týmito problémami:

  • poškodenie spotrebičov a nízka životnosť zariadení,
  • je potrebné zvýšené množstvo pracích a čistiacich prostriedkov,
  • nedokonalé opraté, prípadne stvrdnuté prádlo,
  • nevzhľadný povlak na sprchovom kúte, vo vani, WC a vodovodných batériách,
  • negatívny vplyv na pokožku a vlasy (vysúšanie, podráždenie, lámanie).

Ako zistiť hodnotu tvrdosti vody?

Presnú hodnotu tvrdosti vašej vody zistíte prostredníctvom rozboru vody, ktorý pre vás v prípade záujmu vykonáme aj my. Ak ide o obecný vodovod,  mal by vám túto informáciu poskytnúť dodávateľ vody, teda vodárne SR. Na meranie tvrdosti vody môžete použiť aj nemecké kvapky, ktoré vám prakticky ihneď ukážu hodnotu v jednotkách °dH. Odporúčaná tvrdosť vody by podľa nariadenia vlády SR č. 496/2010 Z.z. mala byť v rozmedzí 6 – 28°dH, čo však predstavuje veľmi tvrdú vodu spôsobujúcu vznik vodného kameňa vo veľkej miere, preto odporúčame našim klientom zvoliť hodnotu tvrdosti vody čo najnižšiu, v prípade záujmu je možné ju nastaviť až na nulu.

mapa-tvrdosti-vody-na-slovensku

Prepočet merných jednotiek: 1 mmol/l = 5,6 °dH alebo 1 °dH = 0,1786 mmol/l

Ako môžeme vidieť na mape tvrdosti vody na Slovensku, v prevažnej časti nášho územia je voda tvrdá – podľa štatistík ide až o 90% slovenských domácností, ktoré trápia problémy spojené s tvrdou vodou a vodným kameňom. Veľmi mäkká (0 až 3,92°dH) a mäkká voda (3,93 až 7,95°dH) teší najmä obyvateľov stredného Slovenska, strednú tvrdosť (7,96 až 11,99°dH) dosahuje voda v okolí Žiliny aj Košíc, kde je hodnota približne polovičná v porovnaní s hlavným mestom. Práve v Bratislavskom kraji má voda najväčšiu tvrdosť, prevažne tu nameriame tvrdú (12 až 17,92°dH) až značne tvrdú vodu (17,93 až 30,24°dH). Vodný kameň sa však začína tvoriť už pri hodnote 7°dH, čo predstavuje podľa tabuľkových údajov mäkkú vodu.

[elementor-template id=“5606″]

Ako si vybrať správny zmäkčovač vody?ako-funguje-zmakcovac-vody

Ak aj vás trápi trvdá voda a je potrebné jej zmäkčenie, máte na výber z niekoľkých možností. Na trhu je v súčasnosti veľké množstvo zmäkčovačov vody, otázkou však pre laika zostáva, ako si vybrať ten vhodný?

Pri výbere správneho zmäkčovača vody je dôležité poznať hlavné faktory, ktoré budú jeho fungovanie ovplyvňovať:

  1. ide predovšetkým o tvrdosť vstupnej vody (možnosti, ako jej hodnotu zistiť, sme uviedli vyššie),
  2. druhým faktorom je okamžitá spotreba vody, ktorá sa dá odvodiť na základe počtu osôb v domácnosti. Nejde však o spotrebu vody napr. za celý deň, ale dôležitou informáciou je aj to, aká vysoká môže byť spotreba vody naraz (keďže zariadenie funguje na báze prietoku). Podľa týchto parametrov je možné vybrať filter na vodu, ktorý dokáže tvrdú vodu účinne zmäkčiť a zároveň neovplyvní bežnú prevádzku a využívanie vody v objekte.

Najčastejšie volenými typmi zmäkčovačov vody sú zariadenia s katexovou náplňou permanentne odstraňujúce vodný kameň, ktorých princíp je vyobrazený na schéme. Inou možnosťou sú katalytické zmäkčovače vody, ktoré vodný kameň neodstraňujú, len zabraňujú jeho usádzaniu. Viac informácií o zmäkčovačoch vody spolu s konkrétnymi produktami nájdete na našej stránke.

Všetky zariadenia sú plnoautomatické a montujú sa na hlavný prívod vody do objektu, čo znamená, že upravenú mäkkú vodu tak následne môžete využívať v celom dome. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať, radi vám s výberom vhodného zmäkčovača vody poradíme.

[elementor-template id=“5605″]

+421 905 700 701 Mám záujem