Železo v pitnej vode
Odkiaľ pochádza železo v pitnej vode?
Železo sa vyskytuje v pôde a v horninách. Je to tiež esenciálny stopový prvok. Preto isté množstvá železa, ktoré sa nachádzajú v pitnej vode, môžu mať prírodný pôvod.
Vodovodné potrubia sú často z pozinkovaného železa. Skorodované železné potrubie môže viesť k zvýšeniu hladiny železa v pitnej vode. Preto je v mnohých krajinách zakázané používať nepozinkované alebo inak ošetrené železo na vodovodné potrubia. Podzemná voda obsahuje zvyčajne do 1 mg železa na liter. Množstvo železa v povrchových vodách je zvyčajne medzi 0,001 až 10 mg na liter. V zásade by zvýšený obsah železa vo vode nemal byť škodlivý či nebezpečný, ale napriek tomu sa odporúča prípustné množstvo železa v pitnej vode do 0,15 až 0,2 mg na liter. Slovenská norma stanovuje limit železa na 0,2 mg na liter.
Množstvo železa v pitnej vode viac ako 0,2 mg na liter môže pre konečného spotrebiteľa spôsobiť nasledujúce problémy:
- vážny dopad na chuť pitnej vody
- drastickú zmenu farby vody, zanechávanie hnedých fľakov
- zvýšenú koróziu vodovodných potrubí, netesnosť kohútikov
Je železo vo vode zdraviu škodlivé?
Železo vo vode spolu s niektorými ďalšími ťažkými kovmi je esenciálnym stopovým prvkom, čo znamená, že je veľmi dôležité pre ľudské telo a iné živé organizmy. Železo môže predstavovať zdravotné riziko iba vo vysokých dávkach – môže sa stať dokonca jedom. Prvým symptómom je v zásade bolesť žalúdka. Pokiaľ je množstvo železa v pitnej vode príliš veľké, môže spôsobiť dávenie, hnačku, ba dokonca poškodiť črevá. Na rozdiel od ľudí môže byť železo veľmi toxické pre rybie populácie.
Zdroj: Greenpeace Slovensko