3 dôležité kroky pri úprave vody zo studne

24. augusta 2017

Filtrácia vody zo studneFiltráciou vody sa zaoberáme už viac ako 15 rokov, preto vám radi poradíme, akým spôsobom je vhodné vodu pri kopaných alebo vŕtaných studniach filtrovať. Vo väčšine vlastných zdrojov vody je úprava vody nevyhnutná. Voda v nich nie je totiž nijak predupravená ani dezinfikovaná, ako je tomu pri vode z obecného vodovodu. V konečnom dôsledku ale môžete pri vode z vlastného zdroja dosiahnuť lepšiu kvalitu ako má obecná voda. Naše odporúčania zhrnieme do troch dôležitých krokov, ktoré bližšie popíšeme v článku:

  1. Rozbor vody
  2. Úprava vody na úžitkové účely
  3. Úprava pitnej vody

.

Rozbor vody

Začnite rozborom vody

Pri každej úprave vody, či už ide o vodu z vlastnej studne, vrtu alebo obecného vodovodu, je potrebná analýza, resp. rozbor vody. Vďaka nemu zistíte, aká je kvalita vody a v akom rozsahu je potrebná jej úprava – či postačí filter na vodu proti piesku, štrku, úlomkom z potrubia a ďalším mechanickým nečistotám, alebo sa vo vode nachádzajú aj škodlivé látky a nie je vhodná na používanie a pitie. Rozbor vody je tiež jedným zo spôsobov, ako zistiť tvrdosť vody.

.

Ochrana spotrebičovOchrana spotrebičov a zariadení v domácnosti

Zariadenia a spotrebiče v domácnosti môžu byť zanesené mechanickými nečistotami, prípadne vodným kameňom. Ten spôsobuje tvrdá voda a usadzuje sa všade tam, kadiaľ takáto voda preteká – vo vodovodným potrubiach, na ohrievačoch vody, v kúpeľni, ale aj konkrétnych spotrebičoch v domácnosti (práčka, umývačka riadu, rýchlovarná kanvica…). Ako vodný kameň účinne odstrániť sme popisovali v článku na blogu.

Ďalším problémom môžu byť vysoké hodnoty železa a mangánu vo vode, ktoré majú väčšinou pri studničnej vode prírodný pôvod. Vo väčšom množstve majú však výrazný vplyv na kvalitu vody – ovplyvňujú jej chuť, farbu a vôňu. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) uvádza, že znečistenie vody vysokým obsahom železa môže navyše spôsobiť zdravotné ťažkosti. Uvádzané sú najmä problémy s pečeňou, zhoršenie krvotvorby a v prípade dlhodobého pitia vody so zvýšeným množstvom mangánu nad bezpečný limit hrozí poškodenie nervového systému. Pokiaľ je rozborom vody zistený vysoký obsah týchto látok, odporúčame použiť filtračné zariadenie na odželeznenie vody. Tie väčšinou pracujú multifunkčne a dokáže vodu aj zmäkčiť, prípadne odstraňujú viacero problémov súčasne – napríklad filtračná zmes Ecomix sa používa na zníženie tvrdosti vody, odstránenie železa, mangánu a zároveň rieši fekálne znečistenie vody.

.

Zdravotná nezávadnosť vodyZdravotná nezávadnosť vody

V prípade, že sa rozhodnete vodu zo studne používať na pitie, je potrebné vykonať aj mikrobiologické meranie kvality vody. To určí, či a v akom množstve sa vo vode nachádzajú baktérie a vírusy. Pre niektoré z nich platí podľa nariadenia vlády SR pre pitnú vodu nulový limit, čo znamená, že by sa vo vode nemali vôbec nachádzať. Ide najmä o enterokoky, Legionella Pneumophila, Escherichia Coli a ďalšie koliformné baktérie v pitnej vode. V prípade mikrobiologického znečistenia je potrebná dezinfekcia studne, pričom zo skúsenosti odporúčame použiť ekologickú a účinnú metódu UV žiarením.

Vhodné je použiť aj uhlíkový filter, ktorý obsahuje aktívne uhlie. Slúži na odstránenie organických látok, mikročastíc (pesticídy), ťažkých kovov a zároveň upraví chuť a vôňu vody. Ak máte záujem o 100% čistú vodu vhodnú na pitie, je ideálnou možnosťou použitie filtračného systému na báze reverznej osmózy. Ten sa okrem osmotickej membrány s veľmi jemnými pórmi, cez ktoré sú prepustené len samotné častice vody, skladá z mechanickej a uhlíkovej predfiltrácie. Komponenty je možné kombinovať podľa individuálnych požiadaviek – doplniť napríklad o UV lampu, mineralizátor či pH filter, ktorý vodu ionizuje. Zariadenie sa umiestňuje priamo pod kuchynský drez a upravuje tak len pitnú vodu.

.

Ak ste sa teda rozhodli využívať vodu z vašej studne, na začiatok nevynechajte rozbor vody, vďaka ktorému zistíte, ktoré hodnoty potrebujete upraviť. Následne môžete zvoliť vhodné zariadenia na odstránenie škodlivých látok z vody. Pokiaľ potrebujete pri ich výbere odborne poradiť, neváhajte nás kontaktovať.

.

+421 905 700 701 Mám záujem