Ako zistíte, že potrebujete rozbor vody?

14. marca 2018

Máte podozrenie, že vaša voda nie je v poriadku? Prvým krokom pred úpravou vody je vykonanie analýzy, resp. rozboru vody. Na základe výsledkov presne zistíte, či sú všetky prvky v norme, prípadne ktoré škodlivé látky sa vo vode nachádzajú v nepovolenom množstve. Ako zistíte, či vôbec rozbor vody potrebujete?

Rozbor vody

Existuje niekoľko jasných príznakov, ktoré poukazujú na znečistenie vody v domácnosti. Najčastejšie vznikajú tieto problémy:

  1. zdravotné ťažkosti – väčšinou sú prejavom mikrobiologického znečistenia vody baktériami. Zdravotné komplikácie sa však môžu vyskytnúť aj pri pití vody s vysokým obsahom mangánu či dusičnanov. Práve dusičnany sú obzvlášť nebezpečné pre malé deti, u ktorých hrozí riziko methemoglobinémie.
  2. vodný kameň – usadzovanie vodného kameňa na spotrebičoch, v kotli, bojleri, sprchovom kúte a všetkých miestach v domácnosti, kadiaľ preteká voda, je jasným dôkazom tvrdej vody. Okrem nepríjemného vodného kameňa spôsobuje tvrdá voda aj ďalší rad problémov. Ide napríklad o výrazné zníženie životnosti zariadení a spotrebičov, zvýšenie nákladov na energie, vysúšanie pokožky, vlasov…
  3. zmena farby, vône alebo nepríjemná chuť vody – škodliviny, ktoré menia fyzikálne vlastnosti vody (farba, pach, chuť), je najjednoduchšie vo vode odhaliť. To, že je potrebný rozbor a prípadná filtrácia vody, vám napovie napríklad sfarbenie vody dohneda, železitá chuť vody či pach chlóru vo vode.

Znečistená voda - problémy

.

Ktorý rozbor vody potrebujete?

Máte vlastnú studňu/vrt alebo používate vodu z obecného vodovodu a chcete si overiť, či sú základné látky v norme?

V tomto prípade vám postačí informatívny rozbor vody, ktorý pre vás vykonáme do niekoľkých dní. Ide o základný fyzikálno-chemický rozbor, na základe ktorého získate predstavu o tom, v akom stave je vaša voda. Súčasťou rozboru vody však nie je mirkobiologické meranie, preto nemôžeme určiť, či je voda 100% pitná a nenachádzajú sa v nej žiadne nebezpečné baktérie.

Výhody informatívneho rozboru vody:

  • + nižšia cena
  • + výsledky do 3 dní
  • + vzorku vody môžete sami odobrať a kedykoľvek priniesť/poslať na našu firmu

Súčasťou informatívneho rozboru je aj meranie tvrdosti vody. Pokiaľ máte záujem len o túto informáciu, poskytneme vám zmeranie tvrdosti vody zadarmo.

.

Chystáte sa využívať vodu z novovykopanej studne/vrtu alebo potrebujete rozbor vody ku kolaudácii?

Potrebujete minimálny rozbor pre pitnú vodu, ktorý sa vykonáva na základe Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z.z. V rámci komplexného merania sa preveria hodnoty fyzikálnych, chemických aj mikrobiologických ukazovateľov. Na základe minimálne rozboru zistíte, či vaša voda spĺňa všetky požiadavky pre pitnú vodu.

Výhody minimálneho rozboru vody:

  • + kompletné meranie vrátane mikrobiológie
  • + určenie, či je voda pitná
  • + odborne odobratá vzorka vody pracovníkom laboratória

.

Rozbor vody

.

Čo robiť, ak škodlivé látky nie sú v norme?

Výsledky rozboru vody získate do niekoľkých pracovných dní – pri mikrobiologickom meraní môže byť doba dodania výsledkov až 2 týždne. Čo robiť, ak výsledky analýzy vody preukážu, že sa v nej nachádzajú škodlivé látky v nepovolenom množstve? V prípade, že chcete vodu využívať na pitie či úžitkové účely, odporúčame zvoliť vhodný filter na vodu. Pokiaľ ide o jediný zdroj vody, je úprava vody nevyhnutná.

Na základe výsledkov vám naši odborníci navrhnú zariadenie na mieru. Po prvotnej konzultácii, prípadne osobnej obhliadke vypracuje náš odborný technológ nezáväznú cenovú ponuku. V prípade záujmu ju následne môžeme u vás doma zrealizovať, filter na vodu nainštalovať a pravidelne servisovať. To všetko však začína práve rozborom vody.

+421 905 700 701 Mám záujem