Baktérie a vírusy vo vode

Voda je vhodné prostredie pre rôzne baktérie a vírusy. Každá voda je mikrobiologicky znečistená,Pred rokmi sa začala používať nízkonákladová dezinfekcia vody pomocou chlóru. Dodnes je využívaná aj na Slovensku.

Avšak zistilo sa mnoho škodlivých účinkov chlóru, či už na pokožku, pri pití alebo vo forme výparov pri sprchovaní. Preto mnohé štáty zakázali dezinfekciu pitnej vody chlórom, napríklad Švajčiarsko. My preto našim zákazníkom ponúkame možnosť dezinfekcie vody pomocou UV žiarenia, ktoré je účinné, neškodné a taktiež ekologické. Voda pri dezinfekcii preteká cez UV lampu, ktorá ju presvecuje žiarením, čím dokáže vyhubiť takmer 99% všetkých baktérií vo vode bez akéhokoľvek zásahu do zloženia vody.

Obsah podstránky

Aké baktérie a vírusy sa nachádzajú vo vode?

Koliformné baktérie

Spomenieme predovšetkým baktérie a vírusy, s ktorými sa môžeme vo vode stretnúť najčastejšie. Medzi ne patria jednoznačne koliformné baktérie v pitnej vode, prevažne konkrétny druh EColi (Escherichia Coli). Ich prítomnosť vo vode býva spôsobená nedostatočným zdravotným zabezpečním a ochranou vody, prípadne chýbajúcou vhodnou úpravou vody, ale zväčša ide o sekundárnu kontamináciu. Po požití vody kontaminovanej týmto druhom baktérií hrozí množstvo zdravotných problémov od nevoľností, infekcií až po dlhodobé zdravotné komplikácie. Ide o najčastejšie sa vyskytujúce mikroorganizmy vo vode.

Enterokoky

Koliformné baktérie indikujú čerstvé znečistenie vodného zdroja fekálnym odpadom, rovnako, ako je to aj v prípade, keď sa vo vode nachádzajú enterokoky. Ich zneškodnenie je podstatne zložitejšie a je potrebná vyššia dávka chlóru. Prítomnosť enterokokov vo vode môže mať za následok zápal močových ciest alebo infekčné ochorenia ako sú meningitída, divertikulitída a endokarditída.

Legionella Pneumophila alebo Pseudomonas Aeruginosa

Ďalšími baktériami, ktoré sa vo vode môžu vyskytovať je napríklad Legionella Pneumophila či Pseudomonas aeruginosa. Týmto druhom baktérií sa darí najmä pri nízkom tlaku vody a nedostatočnej údržbe vodovodných rozvodov, na ktorých stenách sa usádzajú. Baktérie druhu Pseudomonas sú pôvodcom až smrtiacich infekcií. Na zistenie prítomnosti baktérií a vírusov vo vode je potrebné vykonať mikrobiologický rozbor vody. V prípade záujmu o takéto meranie kvality vody nás neváhajte kontaktovať – v spolupráci s akreditovaným laboratóriom vám ho zabezpečíme v priebehu pár dní, pričom odber vzorky vykonáva v prípade mikrobiologického merania samotný pracovník labotarória.

Nepriaznivé účinky baktérií a vírusov

Škodlivé baktérie a vírusy vo vode môžu spôsobovať viaceré zdravotné problémy:

  • bolesti hlavy,
  • žalúdočné problémy, zvracanie, hnačky,
  • infekcie,
  • horúčky, zimnica.

Ako si vybrať UV lampy na vodu?

Najúčinnejšou a najbezpečnejšou formou dezinfekcie vody od baktérií či vírusov, je použitie kvalitnej UV lampy. Ekologické riešenie, ktoré bez použitia chemikálií zbaví vašu vodu až o 99 % baktérií a vírusov.

Ďalším riešením problému s pitnou vodou predstavuje reverzná osmóza, ktorá jedným procesom filtrácie odstráni všetky problémy s vodou, vrátane odfiltrovania nežiadúcich baktérií a vírusov.

Ponuka zariadení vhodných na odstránenie baktérií a vírusov z vody – UV lampy

UV lampa Aquatip V20LA 304 N
UV lampa Aquatip V20LA 304 N
885 €

UV lampa Aquatip V20LA 304 N s prietokom 2,10 m3/hod. je ideálnym riešením pre dezinfekciu vody v malých vodných inštaláciách - rodinné domy (až 2 kúpeľne), letné domy, byty, kancelárie, jazierka.

Zobraziť
UV lampa na vodu VIQUA VH200
UV lampa na vodu VIQUA VH200
650 €

UV lampa VIQUA VH200 je určená na odstránenie baktérií, cýst a vírusov z vody pomocou UV žiarenia. Vhodná je pre rodinné domy, chaty, laboratória, reštaurácie, nemocnice a taktiež v priemysle.

Zobraziť
UV lampa Cintropur 2100
UV lampa Cintropur 2100
549 €

UV lampa na vodu Cintropur UV 2100 s prietokom až 2,0m3/hod predstavuje filtračné zariadenie, ktoré eliminuje baktérie a vírusy nachádzajúce sa vo vode prostredníctvom UV žiarenia.

Zobraziť

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár
Kontaktný formulár
+421 905 700 701 Mám záujem